Lot Nr. 26519
Hune, Anders (1894-1968) Dänemark: Kühe an der Dorfkirche
AnbieterdetailsHune, Anders (1894-1968) Dänemark: Kühe an der Dorfkirche. Öl auf Leinwand. Signiert: Anders Hune. 48,5 x 67 cm.
Gerahmt: 64,5 x 83 cm.
Hune, Anders (1894 - 1968) Danmark (1894 - 1968) Dänemark
Maler og forfatter. I malerlære 1908-12; Teknisk Skole i Århus og Horsens; som kunstmaler autodidakt.