Lot Nr. 26518
Hune, Anders (1894-1968) Dänemark: Ernte, 1957
AnbieterdetailsHune, Anders (1894-1968) Dänemark: Ernte, 1957. Öl auf Leinwand. Signiert Anders Hune 57. 50 x 68 cm.
Gerahmt 60 x 78 cm.
Hune, Anders (1894 - 1968) Danmark (1894 - 1968) Dänemark
Maler og forfatter. I malerlære 1908-12; Teknisk Skole i Århus og Horsens; som kunstmaler autodidakt.