Lot Nr. 1529
Godycki-Cwirko, Dmitri (1908 - 1988) Russland: Stilleben.
Godycki-Cwirko, Dmitri (1908 - 1988) Russland: Stilleben mit Blumen, Büchern, Licht usw. Öl auf Leinwand. Signiert: Godycki Cwirko 1952. 80 x 70 cm.
Eingerahmt.
Født 1901 i Letland. Uddannet på kunstakademet med diplom i Riga 1942. Kom i 1944 til Danmark. Fortsatte på Kunstakademiet i København 1948-49.
Deltog i to udstillinger i Riga 1936 og 38, arrangeret af Kulturfondet, to udstillinger arrangeret af den lettiske stat i 1942 og 43.
Seperatudstilling på den Frie Udstilling i København, udstillet hos Kunstnerforeningerne i Silkeborg, Aalborg, Herning og Skive.
Boede på Skodsborg Strandvej. I 1972 kom han til Nærum.
Medlem af: Association federative "L'Art libre".